Šilo Blogas
msgbartop
Apie tai kas užknisa…
msgbarbottom

2009 09 25 Tikra knyga – spausdinta knyga

Tik vakar sužinojau, kad tikra knyga yra popierinė, o audio knygos ir elektroninės (ne)knygos – ne. Bent jau taip gaunasi pagal LRS teisės aktus ir VMI. Konkrečiai PVM įstatymas:

3. Lengvatinis 9 procentų PVM tarifas taikomas: iki 2010 m. gruodžio 31 d. knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams (įskaitant vadovėlius, pratybų sąsiuvinius, enciklopedijas, žodynus, žinynus, informacines brošiūras, nuotraukų ir reprodukcijų albumus, vaikiškas knygeles su paveikslėliais, piešimo ir spalvinimo knygeles, spausdintas ar rankraštines natas, žemėlapius, schemas ir brėžinius, tačiau išskyrus kalendorius, užrašų knygeles ir kitus panašaus pobūdžio spaudinius).

Nepatikėjau, paskambinau į VMI. Tikrai, knyga – tai spausdinta knyga, o knyga nei kompakte, nei kitoje laikmenoje tai ne knyga.

Vis pasibėdavoju, kad Lietuvoje niekaip neprasideda ir nejuda elektroninių knygų rinka. Kurios galėtų būt pigesnės nei spausdintos. Pasirodo negalėtų, joms 21 % Pridėtinės vertės mokestis.

O yra juk žmonių su regėjimo negalia, kurie skaityti spausdintų knyga negali arba sunkiai gali. Kiek žinau, su Europos fondų pagalba, vis daugiau lietuviškų knygų yra paverčiama audio knygomis. Tikras išsigelbėjimas regėjimo negalią turintiems žmonėms. O taip ir kitiems, pvz. vairuotojams, kurie gali neskaityti, o klausyti dirbant, ir taip šviestis, lavintis, tobulėti. Bet tai neknygos, todėl jas apmokestinam Pridėtinės vertės mokesčiu. O audio kompaktą ar USB raktą dar matyt tuščios laikmenos mokesčiu.

Visada galvojau, kad knygoje yra svarbiausias turinys, tai kas joje, tai ką išreiškia ir sukuria autorius, bet tai matyt klydau…

Tags: ,

Komentarai

 1. |

  […] valstybėje, kurios įstatymai net nežino, kas yra knyga, sunku tikėtis visuotinio kūrybos darbo, jo autorystės ir teisių išmanymo, bet kas padės, jei […]

 2. |

  Galėtų būti pigesnės net ir su tuo 21 procentu. Tiesiog pačia knygos kainą nereikia užsikelti iki nesveikų lubų. Juk elektroninės knygos spausdinti nereikia – kopijuoji ir tiek. Gal čia bėda, kad niekas nejuda – iškrinta bet 2 grandys – spaustuvininkai ir popierininkai?

 3. |

  Cituoju:
  Tačiau “Google” teisininkai argumentuoja, kad “Editions du Seuil” valdo ant popieriaus spausdinto turinio teises, tačiau nesutinka, kad jie gali turėti kokių nors teisių elektroninėse kopijose.

  http://vz.lt/newsletter/straipsnis/2009/09/24/Google_skaitmeninei_bibliotekai_-_vis_daugiau_kliuciu2

 4. |

  Justinai, bet jie nesiginčija kad knygos el. versija jau nėra knyga, tik dėl teisių pykčiai

 5. |

  Tai reiskia galiu siustis el-knygas, nes ne knygos, tai reiskia nieko nevogiu :D

 6. |

  Liudvikai, ne tik knygos saugomos “autorių teisėmis”. O be to jei knyga tikrai gera, tai gėda autoriui nesumokėt. Aišku, sumokėt tiesiai autoriui būtų daug smagiau, nei pamaitint visą grandinę iki jo.

 7. |

  Tai as ir perku knygas, tiesiog idomus toks susidaro atvejis. Jeigu tiek el-knyga tiek popierine yra skaitoma knyga, tai ir reiktu vienodai su jomis elgtis. Juk ne popieriui taikomos autorines teises, o tam kas ant to popieriaus parasyta. Tai kodel iseina taip, kad mokesciu lengvata taikoma ne autoriui, o leidyklai?

 8. |

  Labai tikiu, kad čia su tuo PVM gavosi per neapsižiūrėjimą. Rašydami įstatymą jie net nepagalvojo, kad knygos būna kitokios, ne tik popierinės.
  Reikia pradėti kelti širšalą apie tai, kad valdžia skatina medžių kirtimą, o ne knygų turinį. Nes tik nukirstiems medžiams taikoma mokesčių lengvata :)

Komentuok

You must be logged in to post a comment.