Šilo Blogas
msgbartop
Apie tai kas užknisa…
msgbarbottom

2009 12 3 Mitas apie el. knygas Nr. 3

Mitas apie el. knygas Nr. 3

El. knygos mažina atlygį knygos autoriui / knygos leidėjui

Yra nemažai šio mito variacijų, nes pinigai visada jautri tema. Prisipažinsiu, aš nežinau tikslios situacijos Lietuvoje, kaip vyksta pinigų dalybos tarp autorių-autorių teisių turėtojų-leidėjų-knygynų. Bet skaitau nemažai užsienio tinklakračių apie knygas, leidybą, agentus ir panašiai, tad galiu pabandyti paneigti ir šį mitą.

Taigi situacija šiai dienai: nuolaidas, kurios yra taikomas el. knygoms, taiko knygynas, tad leidėjas gauna daugmaž tą patį, kaip ir už knygos pardavimą, o autoriai nėra lepinami dideliais komisiniais, nei nuo knygų nei nuo el. knygų. Bet tai yra šiandiena, ir ilgai taip nebus.

Ateityje manau: Knygynų dalis mažės, nes platinti knygas nereikia nei sandėlio, nei infrastruktūros, nei investicijų į asortimentą, platinti ir bandyti parduoti galės bet kas. Autorių dalis didės – labai populiarūs autoriai net galės patys galės nustatyti komisinį kurį mokės už pardavimus, o jų knygas bandys parduoti visi kas manys kad gali. Tai jau vyksta ir dabar, tokiose sistemose kaip Click2Sell.eu. Leidėjų dalis mažės – minimum bent tiek kiek dabar yra užsimesta dėl knygos spausdinimo, popieriaus, sandėliavimo, transportavimo ir panašių paslaugų. Maximum – populiarūs autoriai jų išvis atsisakys.

Tai apibendrinant: šiuo metu atlygis nuo el. knygos yra labai panašus į atlygį gaunamą nuo knygų. Ateityje – autoriaus dalis didės, leidėjų stipriai mažės, nebent jie sugebės greit persiorientuoti ir pasiūlyti skaitytojui kažką vertingo.

Tags: , ,

Komentarai

 1. |

  Gerai, kad prisipažįsti, kad realios situacijos neišmanai :)

  Keturi esminiai klausimai:
  1. Kaip manai, kiek kainuoja elektroninės el. knygų parduotuvės įkūrimas (serveriai per metus, parduotuvė, programinė įranga turiniui ir DRM’ui, mokestis užsienio leidykloms už teisę platinti el. knygas už vienetą, ir kt.)?
  2. Kaip manai, ar skirsis kaina popierinės knygos ir el. knygos?
  3. Kaip manai, kiek reikia el. knygų parduoti, kad visa tai atsipirktų?
  4. Ar žinai, koks mokestis mokamas autoriui popierinių knygų atveju ir el. knygų?

 2. |

  Dėl pirmo, tai pats klausimas užduotas ne korektiškas. Ar aš kur kalbėjau apie “elektroninės el. knygų parduotuvę”? Kam taip specializuotis. O kiek kainuoja žinau, iš praktikos. Kad būtų dar aiškiau pasakysiu, taip jeigu leidėjas (tas kuris ir taip perka teisę versti/platinti knygas) ateitų pas lietuvišką el. knygyną, pavyzdžiui ManoKnyga.lt, ir pareikštų norą per jį pardavinėti el. knygas, šis knygynas, tikiu, pats padarytų visą kitą.
  O beje apie DRM’ą aš lyg ir niekur nekalbėjau :)

  2. Kaip ir rašiau, kaina turi skirtis, bent jau dėl popieriaus-logistikos (žinau, maža dalis). Ir tikrai nebrangiau nei paperbackas.

  3. Jei žinočiau tikslius skaičius galėčiau manyti. Be to niekur nekalbu apie atsisakymą popierinių versijų ir perėjimą tik prie el.

  4. Žinau, šiuo metu, daugelių atvejų jis nesiskiria.

 3. |

  1. Tu arčiau teisybės, jei
  a) tai lietuvių autorius ir lietuviškam leidėjui papildomai nekainuoja teisės el. knygai;
  b) nenaudoti savo e-parduotuvės;
  c) nenaudoti DRM.

  2. Besusiklostanti praktika ir užsienyje, kad el. knyga kainuoja 60% popierinės.

  3. Jei mes kalbam apie bet kokią e-parduotuvę, kurioje bus parduodamos eKnygos iš kitų leidyklų, tai kainuos el. platinimo teisė. Tokiu atveju reikės parduoti šimtus/tūkstančius knygų tam, kad atsipirktų ta teisė. O tai Lietuvoj spėju būtų sudėtinga.

  4. Skiriasi, jei taip galima pasakyti. Praktikos nėra, bet planuose skiriasi. Tik va ir kaina skiriasi, o autorinis mokamas % nuo kainos.

 4. |

  Beje, kalbant apie užsienio knygą, tai beveik būtinai bus reikalingas DRM – to reikalauja leidėjai. Kitaip platinimo teisių neparduoda.

 5. |

  Visu pirma smagu kad prisijungė žmogus išmanantis knygų verslą, ir kiek suprantu būtent lietuviškų knygų verslą.

  Dabar aš norėčiau paklaust, ar tikrai tiek daug kainuoja teisė platinti el. knygas? Jei tikrai tam reikia parduoti tūkstančius knygų kad vien tai apsimokėtų, tai būtent tai visu pirma ir turės pasikeisti. Kaip pardavinėjamos tada parduodamos el. knygos anglų k.? Gal tai didžiąją dalimi priklauso nuo leidėjo?

  Ir ar teisę jas platinti turi įsigyti kiekvienas norintis jas parduoti? Ar nebegalios panašiai kaip dabar, kad pvz. Šviesa perka teisės platinti knygą X ir ją išleidžia ir popieriuje ir el. versiją, ir tas versijas leidžia platinti el. knygynams?

  Dėl DRM žinau tą dabar esamą blogį, bet DRM miršta kalbant ne apie knygas, tai gal tai ateis ir pas jas…

 6. |

  Na, lietuviškų ir ne tik knygų verslas man tikrai gerai žinomas. Daug žinau ir apie lietuviškas el. knygas. Tas, kurios bus :) Nes tos, kur yra – nesiskaito :)

  Teisė platinti el. knygas perkama atskirai (Šviesa taip pat perka atskirai), priklauso nuo knygos, leidėjo, knygos populiarumo ir senumo, bet vidutiniškai tai yra ~1000 EU. Tai tik teisė platinti. Tada autorius gauna %, vertėjas %, bankas mokestį, Adobe savo 0,14 EU. Tą knygą dar reikia parengti, serverius reikia išlaikyti, ne vieno žmogaus darbą įdėti palaikant… Šiaip, kad atsipirktų užsienietiška knyga, reikia parduoti ~1000 knygų už 10 Lt kainą.

 7. |

  O beje, kaip manai, kokia knygos kaina būtų protinga? Jei knygynuose grožinės literatūros knyga dabar kainuoja ~30 Lt, tai ar pirktų kas nors knygas už pvz. 20 Lt? :) Atsakymo nežinau, tiesiog smalsauju – įdomi kitų nuomonė.

 8. |

  Dabar Lietuvoje?
  Nepirktų :) Tiksliau pirktų bet tiek mažai, kad galima sakyti ir nepirktų. Nes el. knygų skaityklių dar labai mažai, telefonuose skaitančių daugiau bet irgi mažai, kompiuterio ekrane skaityt nepatogu, jau tada geriau +10 lt ir popierius.

  Jei tai kainuotų mažiau, pvz. 10 litų, tada ir skaityklių pradėtų daugėt ir šiaip didesnis stimulas pirk ne popierinę.

  Mano nuomonė.

 9. |

  Štai ir man taip atrodo. Dar pažiūrėsim, bet kol kas galvoju būtent apie tokią kainą. Jei ką, paštas tikras :) Sėkmės :)

 10. |

  O jei kažkas sutiktų atlikti: “Tą knygą dar reikia parengti, serverius reikia išlaikyti, ne vieno žmogaus darbą įdėti palaikant”, vien dėl galimybes pardavinėti el. knygas. Kiek tada knygų po 10 lt reik parduoti? :)

 11. |

  Tuos kaštus reikia skaičiuoti ne vienai knygai, o parduotuvei. Bet tai bus nemažai. Lietuvoje sau leisti tokį projektą gali nedaugelis :)

 12. |

  Dėl teisių platinti el.knygą. Kaip suprantu tą teisę perka leidykla ir paskui gali tą knygą platinti per visokiuas eknygų parduotuves jau be papildomo mokesčio už kiekvieną parduotuvę. Čia analogiškai, kaip ir su popierinėmis knygomis?

  DRM serverio kaina, įdiegimas ir palaikymas nėra labai jau dideli pinigai.

  Kaip suprantu dar atsiranda vertėjo problema. Kadangi jam priklauso autorinės vertimo teisės, o tas vertėjas yra sena ir baili bobutė tai gali tiesiog neleisti platinti elektroninės versijos arba užsiprašyti nežmoniško honoraro. Gausis taip, kad knygos kaina išaugs iki milijono, o labai didelio tiražo ir čia neparduosi.

  Blynai, prisipažink kur dirbi? :)

 13. |

  Deividai, abejoju dėl vertėjo. Pvz. Jotema nusipirko teisės į Lost Symbol, jį verčia ir išleidžia knygą, po to “dasiperka” teises el. knygos leidybai ir sugalvoja platinti el. versiją, ar manai kad vertėjas čia turės kokį sprendžiamą žodį?

  Ar aš kažką ne taip suprantu?

 14. |

  Žinoma, kad priklauso nuo sutarties su vertėju. Aš kalbėjau su kai kuriomis leidyklomis tai sakė, kad čia gali būti problemų…

 15. |

  Dabar gudrios leidyklos jau gal visur įtraukia elektroninio leidimo teises, seniau to nedarydavo gal.

 16. |

  Deividai, dabar tu prisipažink, planuoji pardavinėti el. knygas? :)

 17. |

  Toks vaizdas, kad visa Lietuva planuoja jas pardavinėt :)

  O Deivido blogą reik pavaryt… :) Matau, kad neblogai gaudosi situacijoj :)

  Deividai, dėl DRM’o tu teisus, nėra ten dideli pinigai – Adobe Content Server atveju 3500 EU + 1000 EU metams + 0,14 EU už parduotą knygą. Bet štai serveriai kainuos – labai jau jis rajus resursams. Vieno neužteks, o ir tokie sprendimai nedaromi – nesaugu :)

 18. |

  Dėl vertėjų tai gali būti sunkumų, bet neturėtų būti. Kaip jau Deividas minėjo, dabar jau sutartys kitokios :)

 19. |

  Planuot tai planuoja gal ir visa Lietuva, įdomu kas planuoja jas pirkt? :)

 20. |

  Dėl planų. Mielai apsvarstyčiau visus pasiūlymus….. :)

 21. |

  Deividai, o kokie pasiūlymai tave domina? Darbo? Verslo? Jau turi ką nors iš trijų pradinių dalykų be idėjos (pinigų, turinio, realizacijos kanalą)?

Komentuok

You must be logged in to post a comment.