Šilo Blogas
msgbartop
Apie tai kas užknisa…
msgbarbottom

2010 03 22 Laikmenų apmokestinimas – nesuprantu

Skaičiau aš delfio ir 15min straipsnius apie USB, SSD, HDD ir kitų laikmenų apmokestinimą ir nesuprantu. Paaiškinkit man, jei galit. Dėl kažkokių priežasčių norima apmokestinti įvairias laikmenas, su tikslu „surinkti atlyginimą autoriams už asmeniniams tikslams kopijuojamus kūrinius.“

Cituosiu kažikurias mintis iš straipsnio, gal portalai nesupyks.
Infobalt valdybos narys Vytautas Vitkauskas: „Mes pasisakome už tai, kad mūsų atlikėjai ir autoriai tikrai nebadautų, tačiau kvestionuojamas tų mokesčių dydis“. Aš irgi už tai kad niekas nebadautų, bet ar mes turime (ir galime) išlaikyti visus badaujančius? USB, SSD laikmenas naudoju visai su kūrinių kopijavimu nesusijusiais tikslais, į HDD ir CD įrašinėju kūrinius kuriuos jau apmokėjau, t.y. tam autoriui sumokėjau, reik dar kartą?

O vat režisierius Arūnas Matelis mano, kad „kad autoriai turi teisę reikalauti atlyginimo“. Čia man iš vis mistika, ką reiškia turi teisę reikalauti atlyginimo? Už ką? Už filmą kurio nieks nežiūri? Muziką kurios niekas neklauso? Jei pvz. aš, neautorius, padarau darbą kuris nieko gero niekam neduoda ir jis nereikalingas, aš pinigų negaunu. Ar aš turiu teisę vis tiek reikalauti? Ir kas tada autorius? Mokytojas, kuris dėsto, o vaikai užsirašinėja, autorius ar ne? Tai gal tada apmokestinkim popieriaus lapą ir rašiklį, nes gi galima dainos žodžius užsirašyti, paveikslą persipaišyti ir dėl to autoriai badauja.
O jei aš nusiperku HDD ir sumoku tą mokestį autoriams, tai aš jau galiu iš Linkomanijos viską siųsti ir tai legalu? Nes jau sumokėjau autoriams? O jei vis gi turiu pirkti kūrinius, tai gal tada nuolaida priklauso, nes dalį aš jau sumokėjau pirkdamas laikmeną?

Išvis man keisti reikalavimai, kad „už darbą turi būti atlyginama“? Kodėl? Aš kiek įsivaizduoju taip nėra, ir turi šioje vietoje neegzistuoja, o yra gali. Ar aš kažko nesuprantu? Aš galiu sumokėti autoriui nusipirkdamas man patikusį paveikslą, aš galiu nusipirkti man patikusias dainas (ir jei jau jas nusipirkau, tai noriu galėti įsirašyti jas į CD, nebemokėdamas papildomai).

O pabaigai tai iš vis be komentaro, šokiruoja: „Lietuvoje autoriams iš viso surinkta 14 mln. litų, tačiau autoriai gavo tik 4,8 mln. litų“. Net jei aš nesuprantu ir jūs man paaiškinsite, kad autoriams reikia mokėti, vien už tai kad jie autoriai, tai kur dingsta du trečdaliai pinigų? Gal už surinktus pinigus perkami HDD, kad daugiau pinigų surinkt?

Paaiškinkit neišmanėliui.

Tags: ,

Komentarai

 1. |

  Prisidedu ir aš prie šių klausimų. Gal atsiras kas labai gerai supranta šitą durnizmą ir gali mums išaiškinti? Gal mes ko nesuprantam? Nes kol kas man niekaip smegenyse nesusidelioja koks atsiprašant idiotas galėjo sugalvoti tokią nesąmonę (atsiprašau už negražų išsireiškimą).

 2. |

  Šiai kiek žinau, tai įsigytą autorinį kūrinį galima laisvai daugintis savo reikmės. O tai tada už ką čia tas mokestis? Neprieštarauja jie patys sau?

  Video reportažas
  http://www.youtube.com/user/megamix666#p/a/u/0/w168LtLrSxw

 3. |

  @justinas

  Ne, įsigyto kūrinio negali dauginti savo reikmėms, jei jo aut. teisių turėtojas specialiai nenurodė kitaip.

 4. |

  @Blynas, bet čia gaunasi toks keistumas. Pvz. nusiperku aš dainą internetu, tam kad klausyčiau ją mašinoje. Bet jei nėra nurodyta, aš jos negaliu išsikept į CD, USB ar pan., nes tai jau bus dauginimas. Bet aš ją juk tik tam ir pirkau. Ką daryt? :)

 5. |

  Jei pirkai tam, kad įsirašyti ją į USB raktą, pirk mp3 formatu ir laikyk ją tik ten.

  P.S. Debiliška, bet tokia ta autorinių teisių turėtojų politika…

 6. |

  Teisių „gynėjai“ ruošiasi eiti į teismus, daryti inkvizicijos piratams, o tam pinigėlio reikės tikrai daug… Vat ir ruošiasi…

 7. |

  Tai tegul LATGOS ir LANVA susitaria, arba deda mokestį už laikmenas ir tuo pačiu piratavimą padaro legalų, arba jokio mokesčio netaiko ir gaudo piratus.
  Jei rimtai tai kaip bus dalinami surinkti pinigai, eis kažkas į Linkomaniją ir žiūrės kokie kūriniai atsisiunčiami dažniausiai, ir dar kaip visada kaip ir įraše paminėta dalis pinigų autorių nepasieks.

  Ir kodėl aš turiu mokėti brangiau už USB atmintinę, jei ten laikysiu tik wordus ir exelius :)

 8. |

  Šiaip jau ir Lietuvoje kuriasi piratų partija, skirta ginti legalių ir teisėtų vartotojų teises – http://www.facebook.com/pages/Lietuvos-Piratu-Partija/104822359549057

 9. |

  @Pilietis. Kuriasi matyt per stipriai pasakyta.
  Nes net Facebook puslapis įkurtas prieš 36 minutes, ir papostines tas pačias nuorodas, kurias ir aš miniu :)

  p.s. o šis įrašas matyt per žemo lygio buvo :)

 10. |

  Aš galiu sukurti ir įrašyti dainą į CD ir padovanoti draugams. Bet KODĖL aš turiu mokėti kitiems atlikėjams, kurių ne tik neklausau, bet gal net ir nežinau?

 11. |

  Viskas čia normalu. LANVA’i reik dar šiek tiek pasipinigauti, pasiplėšti pinigų tam, kad padengtų savo skurdžias administracines išlaidas tai ir sugalvoja tokių nesamonių.
  Per radiją šiandien girdėjau, kad kai kuriose šalyse ir popierių apmokestina. Matyt, kad ten lanvos dar gudresnės yra.

  O šeip tai viskas šitoje šalyje juda link bet kokio verslo dusinimo ir nelegalumo skatinimo. Liūdna eilinį kartą.

 12. |

  Kažkas norėtų naują megztuką nusipirkti

 13. |

  Idėja tokia: kažkas kopijuoja savo teisėtai (ar neteisėtai) įsigytus kūrinius į įvairias laikmenas (už tai nesumokėdamas autoriams) – todėl jau perkant laikmeną, priskaičiuojamas toks mokestis

  Akivaizdu, kad jums teks mokestį mokestį, net jei iš viso nesiklausote jokių dainų bei nežiūrite jokių filmų (per kompiuterį), o laikmenas naudojate visiškai su tuo nesusijusioms reikmėms :)

  Taip pat akivaizdu, jog tai prieštarauja sveikam protui bei gali būti prilyginta nebent reketavimui (turto prievartavimui) – nes kaip ten bebūtų, juk reketininkams reikia kažką valgyti!

 14. |

  Taip, gaunasi ta juokinga ar/ir graudi situacija, kada mes mokame mokesčius už tai, kad vagis gaudytų, bet užuot juos gaudę, apmokestina dar kartą kažkieno patiriamus “nuostoliams” atlyginti.

  Raliai tikrai mokėčiau kažkokį mėnesinį, laikmenų ar dar kažkokį mokestį savanoriškai, jei tai suteiktų man teisę legaliai žiūrėti filmus/klausytis muzikos. O dabar…. Švelniai tariant, priedurniai. Negi mes samdėm tokią bestuburę valdžią, kuri nemokėtų atsispirti media pramonės lobistams?

 15. |

  OK, užkabinai gilią šaknį: (1) valdžiai, gali įtarti, turi iš to naudos sau – nėra prasmės “atsispirinėti”; (2) valdžia (su visais seimūnais ir prezidentais) = mūsų samdomi darbuotojai; ironija tame, kad samdomi darbuotojai užsimiršta ir pradeda net tik visai nepaisyti savininkų interesų, bet ir jiems nurodynėti…

 16. |

  Na o jeigul pas mane kompiuterio HDD 500 GB ir kas pas mane eis tikrinti kiek pas mane yra nelegalios ir legalios muzikos, filmu, knygu, kiek stalciuje USB raktu po 1 ar 2 GB ir gal as telefone turiu isikeles pora ar trejeta filmu… tai mokesciu sumokeciau daug daugiau negul viskas man kainavo.
  Ar teks gristi 20 metu atgal kai zmones skaitydavo knygas is bibliotekos ir susede uz stalo dainas patys dainavo?

 17. |

  O jei mes perskaitę eilėraštį ar išklausę dainą galime prisiminti, tai mūsų galvoje yra įrašyta to kūrinio kopija. Net jei ir neklausėme ir neskaitėme, vis tiek turime įrankį, todėl turėtų būti įvestas
  Tuščios galvos laikmenos mokestis.

  Prašome skaityti šio mokesčio pagrindimą:
  http://www.emintys.lt/2011/galvos-laikmenos/

 18. |

  Štai viską ir apmokestino…

Komentuok

You must be logged in to post a comment.