Šilo Blogas
msgbartop
Apie tai kas užknisa…
msgbarbottom

2009 11 30 el. knygos ir leidėjai

Paskutiniu metu susiduriu su nuomone, kad ateinančios el. knygos išspręs leidėjų problema, kai dėl šių kaltės knygos kainuoja brangiai, o autoriai lieka prie suskilusios geldos. Taip, tame yra nemažai tiesos, bet leidėjai atlieka tikrai nemažą darbą, kad knyga pasiektų skaitytoją.
O štai kartu su el. knygomis leidėjų įtaka ir jų reikalingumas išnyksta. Ar tikrai? Mintis atrodo paprasta, autorius parašė knygą, nustatė kainą ir atidavė ją amazon.com, kuris net gi ją sukoregavo, suformatavo skirtingais el. formatais, parinko viršelį, net gi profesionaliai parašė anotaciją ir įsidėjo prie New books, kurį ištransliavo prenumeratoriams. Leidėjo dalis 30-50% iš kainos dingsta, knyga kainuoja pigiau, visi perka, ploja katučių ir juokiasi iš piktojo monstro leidėjo. Labai abejoju. Tokių štai knygų kas dieną atsirastų šimtai. Kas atliktų pirmojo filtro vaidmenį, kad nepraleistų netalentingų, nesveikų žmonių ir panašios rašliavos. Kas suorganizuotų knygos pristatymus, siūlytu knygas NY Times, pardavinėtų knygos leidybos teisės kitomis kalbomis? O knygynas tai yra ne tik amazon.com, reiktų sutarti kažkaip ir su kitais. Ir panašiai ir taip toliau.
Jei įsivaizduot kad tokiame modelyje J. K. Rowling (H. Poteris ir co ) ar S. Meyer (Saulėlydis ir co) parašė savo super top sellerius. Kaip populiarinti savo knygas. Leisti skaityti nemokamai ir išpopuliarėjus pakelti pardavimus? Pradedantieji autoriai, tai ne P. Coelho, nors gal ir neprastesni, nieks ne puls jų knygas siųstis-skaityti-pirkti. Jau dabar nemokamų knygų autoriai pateikia tiek, kad net rūšiuojant pagal mėgstamus žanrus ir atsiliepimus, laiko paroje joms perskaityti neužteks. O daugelį jų perskaičius malonumo negauni. Tai ar būtų jaunasis burtininkas Haris atėjęs į milijonus jaunų žmonių gyvenimą ir sapnus, o vampyras Edvardas į milijonų bręstančių merginų šlapius sapnus, jei nebūtų kažkas paskaitęs, pamatęs potencialą, patikėjęs sėkmes ir suinvestavęs laiką ir pinigus populiarinant šias knygas?

Tai ir atėjus el. knygos, komandos specialistų, kurie turėtų patirties, specifinių žinių įvairiose srityse, knowhow, ryšių, pažinčių, paruoštas sutartis su platintojais (knygynais) ir pinigų, vistiek reikės. Gal ir net labiau. Nesutinkat?

Tags: , ,

Komentarai

 1. |

  Bėda slepiasi sėkmėje.
  Tarkim – parašė Talentas knygą – visi nusipirko, susižavėjo – pasiūlė draugams… ri taip Talentas uždirbo dydely pynygą.
  Puiku!
  Tai yra, katastrofa!
  Nes debesis Netalentų puolė rašyti knygų, su dideliu noru užsidirbti pynygą, rezultatą matome – okeanas spamo, kuriame net ir Talentas V.2 paskendo be vilties būti atrastas :D
  Na neturi gerai uždirbti prastas šaltkalvis! Ar prastas rašytojas… :D
  Beje, leidėjai nėra suinteresuoti mažinti spamo kiekį – neliks spamo, žmonės patys atsirinks. Leidėjams apsimoka palaikyti drumstą vandenį.

 2. |

  Dėl leidžiamų šiukšlių, turiu sutikti, palaiko jų kiekį rinkoje leidėjai. Bet tuo pačiu reikia turėti mintyje dar du, manau neginčajamus, dalykus: 1) Labai daug šiukšlių leidėjai nufiltruoja 2) Kas vienam šiukšlė kitam pats tas skaitymui :)

 3. |

  Mano nupieštas supaprastintas modelis neatspindi tikrovės, (kaip ir dera modeliui), ir, aišku, abu tavo minėti punktai tikrai yra.
  Jei žmogus negeba skaityti „protingų“ knygų, teskaito bent jau spamą – tai vis tik progresas.
  Jei neskaito – e-knygų, tai teskaito popierines.
  Geriau popierius knygoms, nei biurokratams :D

  Tame modelyje, neįdėjau dar keleto savo požiūrių – iš knygų (meno) daugiausia uždirba leidėjai (amatininkai), tai dar nėra blogai. Jei rašytojai nusileido leidėjams – patys kalti.
  Bet kad autorinės teisės priklauso leidykloms – čia, brač, teroras. Reketas ir mafija.
  Dar vienas dalykas – rašytojo paveikslas – grėsmė menui. Ką gali parašyti asmuo, kuris rengiasi, kaip rašytojas, gyvena, kaip rašytojas, ir kalba, kaip rašytojas?
  Pats nepatyręs jokio gyvenimo? Užaugęs šiltnamyje?! :D
  Sugadintas rašytojo įvaizdžio!

  Bet čia jau filosofinės svajos.
  Realybėje – vaikštau į e-bibliotekas, ir galvos sau nesuku. Tokiu būdu perskaičiau šimtus knygų. Gal dešimtį ir pirkčiau. Bet ir tai kažin – kai pamatau kietus viršelius ir kainą 60 litų… :(

 4. |

  nesakau, kad e.knyga — blogis. tik aš dar prie jų nepratęs (nors kaupiu po truputi “atsargas” — gal rasis kada koks “kindlas” joms skaityti).
  tad kol to nėra, mielai skaitau popierines. gaila, brangokos jos…
  e.knygos ateis, išpopuliarės, nurungs popierines. bet visai jų nenustums. dar ilgai nenumarins.
  nes (šiame juoke daug tiesos) “twitteryje rašė, kad internete rašė, ką laikraščiai parašė”
  jei yra revoliucionierių, kurie sako, kad tik e.knygos ateitis — tebūnie. revoliucionierių visad reikėjo. kitaip — stabdys.

 5. |

  Kažkaip man atrodo, kad leidyklos turės imtis savotiškų reklamos agentūros funkcijų. Kadangi tais gražiais ateities laikais nebereiks rūpintis spausdinimu, logistika ir kitokiu juodu darbu tai leidyklos turės tiesiog reklamuoti savo autorių knygas.
  Kai kurie autoriai (kaip ir dabar kai kurios įmonės) užsiims tuo patys, o kiti nesugebės ar nenorės to daryti ir šitą darbą atiduos leidykloms.

  Ir leidyklos jau dabar turėtų tam pradėti ruoštis, burti kažkokius skaitytojų klubus ar tinklus, kuriuos vėliau galėtų panaudoti kaip branduolį, kuris padės platinti žinią apie kiekvieną naują knygą. Jūk reklama šiais laikais tai ne tik mokamo reklaminio ploto nupirkimas.

 6. |

  bus kažkaip visiškai kitaip. knyga bus kažkas visai kitkas nei esame įpratę. todėl ir pasirinkimo kriterijai ir promotinimo mechanizmai bus visai kiti. šitomis diskusijomis mėginame kažkokį seną supratimą pritaikyti visai naujam dalykui. atsibuskite

 7. |

  Aš jau dabar turiu problemą – kaip surasti knygą skaitymui, kai mėgstamo žanro autorių – tūkstančiai :D
  Tai didelė bėda, tarp kitko ;)
  Reklamos agentūrų ar leidyklų nuomonės – bevertės, na, bent jau nepatikimos :D
  Forumai? Forumuose irgi visokių partizanų pilna.
  Dažnai mano nuomonė priešinga „foruminei“.
  Tikrai – ką daryti?
  Paskutinė viltis – blogosfera. Rasti žmones, kurių skonis panašus, ir paklausti patarimo :D
  Tikrai – e-knygų yra debesys, jokios leidyklos tiek neišleis, jokios bibliotekos tiek neturės. Visa bėda – išsirinkti :)
  P.S. Lietuviškai – nėra. Lietuviai tradiciškai neskaito ;)

 8. |

  […] tinklaraštyje perskaitytas tekstas pastūmėjo išsakyti savo […]

 9. |

  […] Šilo blogas – “El.knygos ir leidėjai”. […]

Komentuok

You must be logged in to post a comment.